
Součinitel tepelné vodivosti λ: tabulka materiálů a jak ji číst (2026)
Součinitel tepelné vodivosti λ říká, kolik tepla projde jedním metrem materiálu – čím nižší číslo, tím lépe materiál izoluje. Udává se ve W/(m·K) a najdete ho v technickém listu každé izolace. Háček je v tom, že katalogové číslo platí pro suchý výrobek za laboratorních podmínek, a ty ve vaší zdi nikdy nenastanou. Níže najdete tabulku λ, kde má každý řádek uvedený zdroj hodnoty, rozdíl deklarované a návrhové hodnoty a návod, jak si z λ a tloušťky spočítat tepelný odpor R i součinitel prostupu tepla U.
Než se do tabulky pustíte, vyplatí se rozlišit tři veličiny, které se běžně pletou. λ je vlastnost materiálu – patří polystyrenu, vatě nebo cihle bez ohledu na to, kde leží. R je vlastnost vrstvy dané tloušťky – teprve když řeknete, kolik centimetrů materiálu použijete, dá se spočítat, jak velký klade odpor. U je vlastnost celé konstrukce – počítá se ze všech vrstev dohromady a objeví se v energetickém posudku. Kdo porovnává λ materiálu s U celé stěny, porovnává hrušky s celým sadem.
Ověřte si cenu zateplení fasády pro váš dům

Co je součinitel tepelné vodivosti λ
Součinitel tepelné vodivosti se značí řeckým písmenem λ (lambda) a měří se ve W/(m·K), tedy ve wattech na metr a kelvin: kolik wattů tepla projde metrem čtverečním materiálu o tloušťce jednoho metru, když je na jedné straně o stupeň tepleji. Čím menší číslo, tím lepší izolant.
Součinitel tepelné vodivosti λ udává, kolik tepla projde jedním metrem materiálu při rozdílu teplot jeden kelvin. Měří se ve W/(m·K) a čím nižší je, tím lépe materiál izoluje.
Klíčové je slovo materiálu. λ nic neříká o tom, jak dobře bude izolovat vaše stěna – izolant s λ 0,031 W/(m·K) v tloušťce 8 cm izoluje hůř než izolant s λ 0,039 W/(m·K) v tloušťce 16 cm. Samotná hodnota λ tedy není důvod k rozhodnutí, je to jen jeden ze vstupů do výpočtu.
A pozor na dvě veličiny, které se s λ pletou. Teplotní vodivost (značka a, jednotka m²/s) popisuje, jak rychle se v materiálu vyrovnávají teploty, a při výběru izolace ji nepotřebujete. Měrná tepelná kapacita (J/(kg·K)) říká, kolik tepla materiál pojme, ne kolik ho propustí.
Tabulka součinitele tepelné vodivosti materiálů
Přečtěte si tři předpoklady dřív než řádky tabulky. Bez nich si z čísel odnesete falešnou přesnost – chybu, kterou dělá většina tabulek λ na českém webu.
- λD je deklarovaná hodnota výrobce, ne konstanta materiálu. Výrobce ji deklaruje podle harmonizované výrobkové normy (u minerální vlny ČSN EN 13162, u pěnového polystyrenu ČSN EN 13163) pro konkrétní výrobek, měřeno na suchém vzorku při střední teplotě 10 °C. Jiný výrobek téhož druhu má jiné číslo – proto má každý řádek uvedený výrobek i zdroj.
- λu je návrhová hodnota, se kterou se počítá konstrukce. Bere v úvahu vlhkost a způsob použití, a bývá proto vyšší (horší) než λD. Technické listy ji uvádějí s odkazem na ČSN 73 0540-3.
- λ se mění s objemovou hmotností, tloušťkou, vlhkostí, stářím a teplotou. U foukaných izolací závisí na hustotě aplikace, u XPS i na tloušťce desky, u PUR a PIR se mění v čase, a zvlhnutím se zhorší u všeho. Tabulka je vstup do výpočtu, ne příslib chování ve vaší zdi.
Součinitel tepelné vodivosti λ běžných izolantů (deklarované a návrhové hodnoty z technických listů)
| Materiál | Konkrétní výrobek | λD [W/(m·K)] | λu [W/(m·K)] | Na co se to reálně používá | Zdroj hodnoty |
|---|---|---|---|---|---|
| PUR / PIR deska | Kingspan Therma (hliníkové kašírování) Bachl tecta-PIR (minerální rouno) |
0,022 0,025–0,027 podle tloušťky |
– | Ploché střechy, nadkrokevní izolace a podlahy – všude, kde není místo na silnou vrstvu. | Prohlášení o vlastnostech výrobců; hodnota je deklarovaná po stárnutí |
| Skelná vata – deska | Isover Multimax 30 | 0,030 | 0,034 | Vnější stěny provětrávaných fasád, vložení do roštu, vícevrstvé zdivo – tam, kde je málo místa a izolace nic nenese. | Technický list výrobce, 24. 11. 2025 |
| Šedý grafitový EPS | Isover EPS GreyWall Plus | 0,031 | 0,032 | Fasáda ETICS tam, kde není místo na silnou vrstvu – úzké průjezdy, ostění, doteplení už zateplených domů. | Technický list výrobce, 1. 5. 2025 |
| XPS (extrudovaný polystyren) | Austrotherm XPS TOP P GK · Synthos XPS PRIME S | 0,032–0,038 podle tloušťky desky | – | Sokl, konstrukce v kontaktu se zeminou, obrácené ploché střechy – místa, kde izolant nesmí nasáknout. | Prohlášení o vlastnostech, 1. 8. 2024, a technický list 2026 |
| Skelná vata – role | Isover Unirol Profi | 0,033 | 0,036 | Mezi krokve a nad krokve v šikmé střeše, na strop pod nevytápěnou půdu, do stropních konstrukcí. | Technický list výrobce, 4. 3. 2026 |
| Kamenná vata – měkká deska | Isover Fassil | 0,034 | 0,036 | Provětrávané a předvěšené fasády, vícevrstvé zdivo – kotví se, nelepí se. | Technický list výrobce, 10. 12. 2024 |
| Foukaná minerální vlna | Knauf Insulation Supafil Loft Pro | 0,034 při 35 kg/m³ 0,037 při 22 kg/m³ |
– | Volné foukání na půdu a na strop pod nevytápěnou půdou, dutiny stropů. | Technický list výrobce, říjen 2024 |
| Kamenná vata – fasádní deska | Isover TF Profi | 0,035 | 0,037 | Kontaktní zateplení fasády ETICS tam, kde je požadavek na nehořlavost nebo na difuzně otevřenou skladbu. | Technický list výrobce, 15. 4. 2026 |
| Kamenná vata do dřevostaveb | Isover Woodsil | 0,035 | 0,038 | Výplň stěn dřevostaveb a prefabrikovaných konstrukcí mezi sloupky. | Technický list výrobce, 1. 8. 2025 |
| Dřevovláknitá deska | STEICOflex 036 (ρ ≈ 50 kg/m³) | 0,036 | – | Difuzně otevřené skladby dřevostaveb, výplň mezi krokve a mezi sloupky. | Technický list výrobce, 11/2024 |
| Pěnové sklo | Foamglas T3+ · S3 · F | ≤ 0,036 · ≤ 0,045 · ≤ 0,050 podle typu | – | Trvale vlhká místa a konstrukce k zemině. Jediný izolant, který nenasákne vůbec. | Technický list výrobce |
| Bílý fasádní EPS – pevnější | Isover EPS 100F | 0,037 | 0,037 | Fasáda ETICS se zvýšeným nárokem na pevnost v tlaku, podlahy bez velkého zatížení. | Technický list výrobce, 1. 5. 2025 |
| Foukaná celulóza | Climatizer Plus | 0,038 (suchý materiál) | – | Půdy, stropy pod nevytápěnou půdou, dutiny příhradových vazníků, šikminy podkroví, dřevostavby. | Technický list výrobce, 21. 11. 2016 |
| Bílý fasádní EPS – běžný | Isover EPS 70F | 0,039 | 0,039 | Nejběžnější izolant kontaktní fasády rodinných domů v dobrém technickém stavu. | Technický list výrobce, 1. 5. 2025 |
| Kamenná vata – lamela s kolmým vláknem | Isover NF 333 | 0,040 | 0,042 | Kontaktní fasáda na méně únosném podkladu a na členitých plochách – lepí se celoplošně, kotva nemusí být. | Technický list výrobce, 2. 1. 2025 |
Hodnoty ověřeny 21. 9. 2026 v technických listech jmenovaných výrobků. λD je deklarovaná hodnota výrobce podle harmonizované výrobkové normy pro suchý výrobek; λu je návrhová hodnota, kterou tytéž technické listy uvádějí s odkazem na ČSN 73 0540-3 pro typické použití v konstrukci s možným rizikem kondenzace. Hodnoty slouží k orientaci a k porovnání materiálů. Pro návrh konkrétní skladby se používají návrhové hodnoty a výpočet od energetického specialisty.
Druhá tabulka ukazuje, jak vede teplo samotná zeď a to, co na ní je – bez ní čísla u izolantů nedávají smysl.
Součinitel tepelné vodivosti λ zdiva, omítek a dalších konstrukčních materiálů
| Materiál | Konkrétní výrobek | λ [W/(m·K)] | Typ hodnoty | Na co se to reálně používá | Zdroj hodnoty |
|---|---|---|---|---|---|
| Broušený cihelný blok – jednovrstvé zdivo | HELUZ FAMILY 44 2in1 broušená | 0,061 | návrhová hodnota zdiva (na maltu SBC) | Novostavby, které se dál nezateplují. | Technický list výrobce, duben 2020 |
| Broušený cihelný blok – jednovrstvé zdivo | Porotherm 44 T Profi (P8) | 0,069 | λ zdiva při praktické vlhkosti, bez omítek | Novostavby, které se dál nezateplují. | Technický list výrobce, verze 101025 |
| Pórobeton – tepelněizolační | Ytong Lambda YQ | 0,077 | návrhová λU materiálu | Jednovrstvé obvodové zdivo novostaveb a přístaveb. | Produktový list výrobce |
| Tepelněizolační omítka | Cemix 2080 · Cemix 2070 SUPERTHERM | ≤ 0,09 · ≤ 0,13 | λ materiálu | Sanace fasád, kde nejde použít ETICS. Izoluje řádově hůř než izolant – není to náhrada zateplení. | Technické listy výrobce |
| Pórobeton – běžný | Ytong Klasik | 0,125 | návrhová λU materiálu | Starší pórobetonové domy, příčky – typický kandidát na zateplení. | Katalog výrobce 2026 |
| OSB deska | Egger OSB 3 E0 | 0,13 | λ materiálu (ČSN EN 13986) | Záklopy, opláštění dřevostaveb, pochozí podlaha na půdě. | Podkladový list výrobce |
| Pórobeton – nosný | Ytong Statik | 0,140 | návrhová λU materiálu | Nosné zdivo, se kterým se počítá jako se zateplovaným. | Katalog výrobce 2026 |
| Cihelný blok na zateplovanou stěnu | HELUZ UNI 30 broušená | 0,166 | návrhová hodnota zdiva (na maltu SBC) | Nosná stěna, u které se se zateplením počítá od začátku. | Technický list výrobce, 6. 11. 2025 |
| Cihelný blok na zateplovanou stěnu | Porotherm 30 Profi | 0,180 | λ zdiva při praktické vlhkosti, bez omítek | Nosná stěna, u které se se zateplením počítá od začátku. | Technický list výrobce, verze 311025 |
| Sádrokartonová deska | Knauf WHITE ONE | 0,21 | λ materiálu (ČSN EN ISO 10456) | Podhledy a příčky. V tabulce je proto, aby bylo vidět, že sádrokarton není izolace. | Technický list výrobce, 7/2026 |
| Plná pálená cihla | Cihla plná CP20 (ρ ≈ 1 580–1 740 kg/m³) | 0,55 | λ zdicího prvku, ne zdiva s maltou | Zdivo starších domů. Řádek, kvůli kterému se zatepluje. | Prohlášení o vlastnostech dvou českých cihelen, 2018 a 2024 |
| Vápenocementová jádrová omítka | Cemix 2001 · weberdur klasik RU | 0,61 · 0,70 | λ materiálu | Omítka na zdivu. V tabulce je proto, aby bylo vidět, že omítka není zateplení. | Technické listy výrobců, 2022 a 18. 6. 2026 |
| Vápenopísková cihla | Silka KSRP 20-2,0 | 1,10 | návrhová λU materiálu | Akustické a nosné zdivo. V tabulce je hlavně jako měřítko – ukazuje, proč samotná zeď neizoluje. | Katalog výrobce 2026 |
Hodnoty ověřeny 21. 9. 2026 v technických listech a katalozích jmenovaných výrobců. Pozor na sloupec „Typ hodnoty“: u cihelných bloků jde o hodnotu zdiva, tedy včetně vlivu malty, u pórobetonu a vápenopísku o hodnotu materiálu. Přímo se porovnávat nedají. U plné pálené cihly a u omítky jde o hodnotu materiálu: zdivo z plných cihel má kvůli maltovým spárám λ ještě o něco vyšší, ale tuhle hodnotu žádný výrobce nedeklaruje. Železobeton, dutinový panel, děrovanou cihlu, dřevo a sklo tabulka neuvádí – nepodařilo se k nim doložit hodnotu z podkladu výrobce. Výrobci prefabrikátů λ betonu vůbec nedeklarují a ČSN 73 0540-3, která tyhle hodnoty uvádí, je placená. Raději řádek chybí, než aby v něm bylo číslo opsané z jiného webu.
Porovnejte si obě tabulky. I nejlépe izolující jednovrstvé zdivo má λ zhruba dvojnásobné proti běžnému izolantu, nosný blok pod zateplení pětinásobné, plná pálená cihla patnáctinásobné a vápenopísková cihla třicetinásobné. Proto se dům nedá „doizolovat tlustší zdí“ – kolik centimetrů by to stálo, spočítá tabulka níž.
Sloupec „Zdroj hodnoty“ je v téhle tabulce důležitější než samotná čísla – znamená, že si hodnotu můžete sami dohledat v technickém listu, ne že jsme ji opsali z jiného webu. Tabulky λ na internetu se přepisují jedna od druhé a míchají se v nich deklarované hodnoty se staršími návrhovými. Proto se u téhož materiálu běžně potkáte s čísly, která se liší, a nikdo neřekne proč.
Proč jsou v tabulce konkrétní výrobky, a ne celé kategorie? Protože věta „minerální vata má 0,035“ není pravdivá: výrobky z minerální vlny mají v tabulce λD od 0,030 do 0,040 W/(m·K), tedy rozdíl třetiny. Uvnitř kategorie rozhoduje objemová hmotnost, orientace vláken a určení výrobku, u XPS dokonce i tloušťka desky. Když má e-shop jiné číslo než vaše nabídka, nemusí jít o chybu. Tabulka proto není srovnáním skelné a kamenné vaty, jen seznamem výrobků s různým určením.
A odpověď na nejčastější otázku: nejnižší λ mají PIR desky s hliníkovým kašírováním – v tabulce výše 0,022 W/(m·K) – ale o volbě izolantu rozhoduje místo, požární požadavky a prostor, ne samotné λ. Na kontaktní fasádu staršího domu se PIR obvykle nedává, i když má lepší číslo. Které materiály kam patří, rozebírá článek o tom, jak vybrat materiál na zateplení domu; nižší λ navíc obvykle znamená dražší materiál a rozpětí cen izolačních materiálů za m² má samostatný text, stejně jako souboj polystyren, nebo minerální vata na fasádu.

Čiperka radí: Když vám dodavatel pošle nabídku, ve které je jen „polystyren 16 cm“, vyžádejte si označení výrobku. Teprve z něj se dá dohledat λ v technickém listu – a teprve pak víte, co na domě budete mít. Rozdíl mezi dvěma polystyreny stejné tloušťky je v tabulce výše osm tisícin, tedy zhruba pětina tepelného odporu vrstvy.
Mohlo by vás zajímat:
Deklarovaná a návrhová hodnota λ: v čem se liší
Tady se rodí nejvíc nedorozumění. Na letáku máte jedno číslo, v e-shopu druhé a projektant počítá s třetím – a žádné nemusí být chyba. Jsou to různé hodnoty téže veličiny.
| Značka | Co to je | Kdo ji uvádí | Kde ji hledat |
|---|---|---|---|
| λD | Deklarovaná hodnota. Výrobce ji stanoví zkouškou podle harmonizované výrobkové normy pro suchý výrobek a ručí za ni. | Výrobce | Technický list a prohlášení o vlastnostech (DoP) výrobku |
| λu | Návrhová (výpočtová) hodnota. Zohledňuje vlhkost a způsob použití v konstrukci. Bývá vyšší než λD. | Projektant, energetický specialista | ČSN 73 0540-3; u izolantů ji lepší technické listy uvádějí přímo |
| λk | Charakteristická hodnota. Mezistupeň mezi deklarovanou a návrhovou hodnotou, se kterým pracuje odborná literatura. | Odborný podklad | Technické podklady, výpočtové normy |
| λm | Naměřená hodnota. Výsledek zkoušky konkrétního vzorku v laboratoři. | Zkušebna | Protokol o zkoušce |
Členění a významy hodnot λD, λk, λu a λm vycházejí z odborného výkladu na TZB-info k součiniteli tepelné vodivosti, ověřeno 20. 9. 2026.
Rozdíl mezi λD a λu není kosmetický. Podívejte se do tabulky výše na skelnou roli: deklarovaná hodnota 0,033 W/(m·K), návrhová 0,036 W/(m·K). To je téměř desetina rozdílu – a projeví se to přímo v tepelném odporu vrstvy. U šedého EPS je rozdíl naopak jen jedna tisícina a u bílého EPS žádný. Který izolant si při přechodu na návrhovou hodnotu „pohorší“ víc, není z letáku poznat, a proto se izolanty nedají porovnávat podle deklarovaných hodnot jednoho a návrhových druhého.
Praktický dopad: když vám firma A nabídne materiál s λ 0,032 a firma B s λ 0,035, zjistěte nejdřív, jestli obě mluví o deklarované hodnotě. A pokud v posudku vyjde horší U, než jste čekali podle letáku, nejspíš projektant správně počítal s návrhovou hodnotou.
Jak z λ a tloušťky spočítáte R a U
Ze samotného λ se nic nedozvíte, dokud k němu nepřidáte tloušťku. Teprve pak dostanete tepelný odpor vrstvy R a ze součtu odporů všech vrstev součinitel prostupu tepla U, kterým se konstrukce hodnotí.
R = d / λ — tepelný odpor vrstvy v m²·K/W; d je tloušťka vrstvy v metrech, λ součinitel tepelné vodivosti ve W/(m·K).
U = 1 / RT — součinitel prostupu tepla ve W/(m²·K); RT je součet odporů všech vrstev konstrukce plus odpory při přestupu tepla na vnitřní a vnější straně.
Na dvou věcech se u tohoto výpočtu láme nejvíc domácích propočtů. Zaprvé: tloušťka se dosazuje v metrech, ne v centimetrech – 16 cm je 0,16 m. Zadruhé: do RT patří všechny vrstvy, tedy i omítky, zdivo, vzduchová mezera a odpory při přestupu tepla, které popisují přechod tepla ze vzduchu do povrchu a zpět.
Modelový příklad na jedné vrstvě
Vezměme fasádní desku z kamenné vaty z tabulky výše v tloušťce 160 mm.
- S deklarovanou hodnotou: R = 0,16 / 0,035 = 4,57 m²·K/W. Technický list uvádí pro tuto tloušťku RD = 4,55 m²·K/W (výrobce zaokrouhluje dolů).
- S návrhovou hodnotou: R = 0,16 / 0,037 = 4,32 m²·K/W.
Rozdíl je čtvrt m²·K/W, tedy asi pět procent – a to je jen samotná izolace. Kdybyste z tohoto čísla rovnou spočítali U, dostanete hodnotu, která pro vaši stěnu neplatí, protože chybí zdivo, omítky i přestupy tepla. Výpočet celé skladby patří energetickému specialistovi a dělá se pro konkrétní dům.

Jaké U požaduje norma (a proč to tady nenajdete)
Požadavky na součinitel prostupu tepla jednotlivých konstrukcí stanovuje ČSN 73 0540-2 a liší se podle toho, o jakou konstrukci jde a zda se jedná o novostavbu, nebo o renovaci. Konkrétní čísla tady záměrně neuvádíme: normy jsou placené a jejich tabulky tahle rešerše neviděla, takže by šlo o hodnoty opsané odjinud – přesně to, před čím článek varuje. Přehled legislativy a povinností má článek o požadavcích norem na součinitel prostupu tepla.
S Čiperkou zateplíte dům rychle a profesionálně
Rodinná firma, která se od roku 2025 věnuje jen zateplování rodinných domů a dotačnímu poradenství.
- 1Zaměření zdarmaPřijedeme, zaměříme dům a nezávaznou nabídku pošleme do 48 hodin.
- 2Dotaci vyřídíme za vásŽádost o Novou zelenou úsporám i bezúročný úvěr připravíme a podáme od A do Z.
- 3Realizace zpravidla do 30 dnůOd podpisu smlouvy. Strop nebo střechu foukanou izolací zvládneme za 1–2 dny.
- 4Kontrola detailů a tepelných mostůProcházíme ostění, sokl a napojení konstrukcí – místa, kudy teplo uniká nejčastěji.

Ověřit cenu zateplení pro můj dům
A kolik centimetrů izolace tedy máte dát? To se řídí požadavky normy a stavem domu, nejde to odvodit z λ.
Mohlo by vás zajímat:
Kolik centimetrů zdiva nahradí 1 cm izolace
Přepočet se dělá přes stejný tepelný odpor podle vzorce d₂ = d₁ · λ₂ / λ₁. Základem je 10 cm fasádní desky z kamenné vaty s návrhovou hodnotou λu 0,037 W/(m·K), tedy tepelný odpor 2,70 m²·K/W. Sloupec vpravo říká, jak silná by musela být zeď z daného materiálu, aby měla odpor stejný.
Kolik centimetrů zdiva má stejný tepelný odpor jako 10 cm fasádní desky z kamenné vaty
| Srovnávaný materiál | λ [W/(m·K)] | Tloušťka se stejným tepelným odporem |
|---|---|---|
| HELUZ FAMILY 44 2in1 (zdivo) | 0,061 | 16 cm |
| Porotherm 44 T Profi (zdivo) | 0,069 | 19 cm |
| Ytong Lambda YQ (materiál) | 0,077 | 21 cm |
| Ytong Klasik (materiál) | 0,125 | 34 cm |
| Ytong Statik (materiál) | 0,140 | 38 cm |
| HELUZ UNI 30 (zdivo) | 0,166 | 45 cm |
| Porotherm 30 Profi (zdivo) | 0,180 | 49 cm |
| Plná pálená cihla CP20 (zdicí prvek) | 0,55 | 149 cm |
| Silka KSRP 20-2,0, vápenopísek (materiál) | 1,10 | 297 cm |
Dopočítáno ze zdrojových hodnot v tabulkách výše, zaokrouhleno na celé centimetry. Hodnoty slouží k orientaci a k porovnání materiálů. Pro návrh konkrétní skladby se používají návrhové hodnoty a výpočet od energetického specialisty.
Lidová zkratka „1 cm polystyrenu je jako 80 cm cihly“ neplatí. Poměr je prostý podíl dvou hodnot λ a u žádného zdiva, které se u nás staví, nevychází ani zdaleka tak vysoko: u plné pálené cihly vyjde jeden centimetr izolace zhruba na 15 centimetrů cihly, u běžného nosného cihelného bloku na necelých 5 centimetrů a i u vápenopísku, který dopadl nejhůř, na necelých 30. Osmdesátinásobek by vyžadoval materiál s λ kolem 3 W/(m·K), a to už není zeď, ale kámen nebo kov.
Přepočet ukazuje rozdíl mezi izolantem a zdivem – není to návod, jak stavět. Zeď musí dům taky unést a odolat požáru, zatímco izolace nedělá nic jiného, než že izoluje.
Čiperka radí: Rozdíl mezi izolantem s λD 0,035 a 0,031 dělá u běžné fasády jednotky centimetrů tloušťky. Rozdíl mezi dobře a špatně provedeným detailem u ostění bývá větší. Proto se při zaměření díváme nejdřív na detaily a až potom na to, jaký izolant použijeme.
Proč izolace v konstrukci izoluje hůř než v katalogu
Deklarovaná hodnota λ platí pro suchý výrobek změřený v laboratoři při 10 °C. Ve vaší konstrukci nastane všechno možné, jen ne tohle. Šest důvodů proč.
- Vlhkost. Voda vede teplo výrazně lépe než vzduch uzavřený ve vláknech nebo v pěně, takže zvlhlá izolace izoluje hůř – a u nasáklé vaty jde izolační schopnost k nule. Odkud se vlhkost bere a kde se sráží, popisuje článek o tom, kde v konstrukci kondenzuje voda.
- Stlačení. Vata namačkaná mezi krokve má menší tloušťku, než jakou jste zaplatili, a jinou objemovou hmotnost, než pro jakou byla deklarovaná – tepelný odpor klesne dvakrát. Jak izolaci ukládat, rozebírá článek o tom, jaká izolace patří mezi krokve a nad krokve.
- Spáry a nedolepené styky. Každá mezera mezi deskami je cesta, kudy teplo izolaci obejde. U foukané izolace to odpadá, u desek to řeší jen pečlivá montáž.
- Kotvy a nosné prvky. Talířová hmoždinka, krokev, věnec nebo překlad procházejí izolační vrstvou a vedou teplo mnohem líp než ona.
- Stárnutí. U PUR a PIR desek se λ mění v čase, jak z buněk uniká nadouvadlo. Dobrý technický list proto uvádí hodnotu po stárnutí.
- Teplota. λ se deklaruje při střední teplotě 10 °C a s rostoucí teplotou roste. V obvodové stěně zanedbatelně, u konstrukcí vystavených horku už ne.

Závěr je nepříjemně jednoduchý: rozdíl mezi dvěma izolanty bývá menší než rozdíl mezi dobrou a špatnou montáží téhož izolantu. U každé realizace proto ve Stavbách Čiperka kontrolujeme detaily a tepelné mosty – ostění, sokl, věnec a napojení na střechu. Podrobnosti má článek o izolaci stropu na půdě a stránka zateplení střechy a půdy.
Ověřte si cenu zateplení fasády pro váš dům
Jak λ přečíst z technického listu a z nabídky
Hodnotu λ nemusíte hledat na internetu – je v dokumentu, který k výrobku patří. Stačí vědět, co v něm hledat.
- Najděte si označení výrobku, ne druh materiálu. „Minerální vata 16 cm“ není údaj, „fasádní deska z kamenné vlny, konkrétní typ, 160 mm“ už ano.
- V technickém listu hledejte řádek λD v sekci „tepelně technické vlastnosti“; pod ním bývá i návrhová hodnota λu.
- Zkontrolujte datum vydání listu. Výrobci parametry mění a list starší než pár let nemusí odpovídat tomu, co vám přivezou.
- Vyžádejte si prohlášení o vlastnostech (DoP). Dokument, kterým výrobce za deklarované hodnoty ručí; u izolantů na trhu v EU musí existovat.
- U minerální vlny si přečtěte kód značení. Řetězec začínající zkratkou MW a číslem výrobkové normy shrnuje deklarované vlastnosti výrobku včetně tříd tolerancí a nasákavosti.
- U foukané izolace si nechte uvést objemovou hmotnost aplikace. Bez ní je hodnota λ bezcenná – v tabulce výše se u jednoho výrobku liší o tři tisíciny podle toho, jak hustě se fouká.

Čiperka radí: Čtyři věci, které si od firmy vyžádejte předem: označení výrobku, technický list nebo prohlášení o vlastnostech, tloušťku po vrstvách a způsob řešení ostění. Kdo je má, pošle je obratem. Zaměření je u nás zdarma a nezávaznou nabídku připravíme do 48 hodin – a tyhle údaje v ní dostanete, aniž byste o ně museli žádat.
Naši službu zateplení fasády systémem ETICS najdete na samostatné stránce.
Ověřte si cenu zateplení fasády pro váš dům
6 chyb, které se s hodnotou λ dělají
- Porovnávání deklarované hodnoty jednoho výrobku s návrhovou hodnotou druhého. Vznikne rozdíl, který ve skutečnosti není. Ověřte si u obou nabídek, o kterou hodnotu jde.
- Výběr izolace podle tisícin λ. Zaplatíte za lepší číslo a přehlédnete, že o výsledku rozhoduje tloušťka a provedení. Nejdřív si nechte spočítat potřebný tepelný odpor, teprve pak vybírejte materiál.
- Přepsání λ z blogu nebo e-shopu. Číslo obvykle patří jinému výrobku nebo je to jiný typ hodnoty. Platný zdroj je jen technický list konkrétního výrobku.
- Použití λ za celou kategorii. „Minerální vata má 0,035“ neplatí – v tabulce výše se výrobky z minerální vlny liší o třetinu. Mluvte o výrobku, ne o materiálu.
- Počítání U jen z izolace. Výsledek neodpovídá skutečné skladbě. Do součtu patří všechny vrstvy včetně odporů při přestupu tepla.
- Ignorování vlhkosti a stlačení. Konstrukce izoluje hůř, než ukazuje papír, a nikdo neví proč. Pohlídejte parotěsnou vrstvu a izolaci nemačkejte.
Kde λ najdete: normy a technické listy
| Kde hledat | Co tam najdete |
|---|---|
| Technický list výrobku | Deklarovanou hodnotu λD, u lepších listů i návrhovou λu, objemovou hmotnost, třídu reakce na oheň a datum vydání. |
| Prohlášení o vlastnostech (DoP) | Dokument, kterým výrobce za deklarované hodnoty ručí. Vydává se ke každému stavebnímu výrobku na trhu v EU. |
| Výrobkové normy řady ČSN EN 13162 až ČSN EN 13171 | Rámec, podle kterého se deklarované hodnoty izolantů stanovují a zapisují. ČSN EN 13162 se týká výrobků z minerální vlny, ČSN EN 13163 pěnového polystyrenu. |
| ČSN 73 0540-3 | Návrhové hodnoty veličin pro tepelnou ochranu budov, tedy zdroj hodnot λu pro běžné stavební materiály a zdivo. Norma je placená. |
| ČSN 73 0540-2 | Požadavky na součinitel prostupu tepla konstrukcí. Neobsahuje hodnoty λ, ale je to místo, kde se rozhoduje, jestli je vaše skladba v pořádku. |
Hodnoty v tabulkách výše mají u sebe zdroj proto, aby se daly ověřit. Když v technickém listu najdete jiné číslo, napište nám a tabulku aktualizujeme.
Dotace a bezúročný úvěr NZÚ 2026 na zateplení
Samotná hodnota λ na výši podpory vliv nemá – NZÚ se počítá sazbou za metr čtvereční zateplené plochy, ne podle použitého izolantu. Zateplení lze financovat bezúročným úvěrem NZÚ; zranitelné domácnosti mohou získat NZÚ Light vyplacenou předem.
| Opatření | Bezúročný úvěr NZÚ | NZÚ Light (jen zranitelné domácnosti) |
|---|---|---|
| Zateplení obvodových stěn a střechy | 3 500 Kč/m² (5 000 Kč/m² u památkově chráněných budov) | 2 000 Kč/m² |
| Zateplení stropu pod nevytápěnou půdou | 2 000 Kč/m² | 750 Kč/m² |
| Konstrukce k zemině (podlaha na terénu) | 5 000 Kč/m² | 2 000 Kč/m² |
| Limit | dílčí renovace max. 750 000 Kč, komplexní max. 2 000 000 Kč | zateplení 50 000–250 000 Kč, na domácnost max. 400 000 Kč |
Částky platí pro NZÚ od 25. 6. 2026. Bezúročný úvěr je způsob financování, ne sleva z ceny. Jistinu splácíte, stát hradí úroky. NZÚ Light je určená jen pro zranitelné domácnosti, které splní příjmové podmínky programu. Podmínky si ověřte přímo v podmínkách bezúročného úvěru NZÚ. S žádostí a administrací vám ve Stavbách Čiperka pomůžeme.
Shrnutí: co si o λ zapamatovat
- λ je vlastnost materiálu, měří se ve W/(m·K) a čím nižší je, tím lépe materiál izoluje.
- Nižší λ neznamená lepší volbu. O izolantu rozhoduje místo, konstrukce, požární požadavky a prostor, ne pořadí v tabulce.
- Deklarovaná hodnota λD a návrhová λu jsou dvě různá čísla, a ani jedno není chyba. Porovnávat se dají jen hodnoty stejného typu.
- U se počítá z celé skladby, ne z izolace. R = d / λ platí pro jednu vrstvu, U = 1 / RT pro konstrukci včetně přestupů tepla.
- V konstrukci je λ vždy horší než v katalogu. Vlhkost, stlačení, spáry, kotvy a stárnutí jsou důvody, proč se kvalita montáže počítá víc než setiny v technickém listu.
Časté otázky k součiniteli tepelné vodivosti
Co je to součinitel tepelné vodivosti lambda?
Součinitel tepelné vodivosti λ udává, kolik tepla projde jedním metrem materiálu při rozdílu teplot jeden kelvin; měří se ve W/(m·K) a čím nižší je, tím lépe materiál izoluje. Je to vlastnost materiálu, ne konstrukce – o tom, jak dobře bude izolovat vaše stěna, rozhoduje až tloušťka vrstvy a skladba celé konstrukce.
Jaká je tabulka součinitelů tepelné vodivosti?
Tabulku λ najdete výše v tomto článku a u každého řádku uvádíme zdroj hodnoty. Hodnoty izolantů pocházejí z technických listů konkrétních výrobků, které používáme, a uvádíme u nich deklarovanou i návrhovou hodnotu. Tabulky bez uvedeného zdroje nedoporučujeme používat: hodnoty se na webu přepisují a míchají se v nich deklarované hodnoty s návrhovými.
Jaký je rozdíl mezi deklarovanou a návrhovou hodnotou λ?
Deklarovaná hodnota λD je číslo z technického listu naměřené na suchém výrobku, návrhová hodnota λu je hodnota, se kterou se počítá konstrukce a která bere v úvahu vlhkost a způsob použití. Návrhová hodnota bývá vyšší, tedy horší. U skelné role z naší tabulky je rozdíl 0,033 proti 0,036 W/(m·K), u bílého fasádního polystyrenu žádný.
Jaký je nejlepší tepelný izolant?
Nejnižší součinitel tepelné vodivosti mají PIR desky, v tabulce v tomto článku 0,022 W/(m·K) – ale o volbě izolace rozhoduje místo, požární požadavky a prostor, ne samotné λ. Na kontaktní fasádu staršího domu se obvykle volí polystyren nebo kamenná vata, i když mají horší číslo. Výběr materiálu podle konstrukce rozebírá náš článek o materiálech na zateplení domu.
Jak se vypočítá součinitel prostupu tepla?
Součinitel prostupu tepla U se počítá jako převrácená hodnota součtu tepelných odporů všech vrstev konstrukce; odpor jedné vrstvy je její tloušťka v metrech dělená součinitelem tepelné vodivosti. Platí tedy R = d / λ a U = 1 / RT. Do součtu RT patří i omítky, zdivo a odpory při přestupu tepla, ne jen izolace.
10 cm vaty je jako kolik centimetrů cihly?
Deset centimetrů fasádní desky z kamenné vaty má zhruba stejný tepelný odpor jako 149 cm plné pálené cihly, 49 cm zdiva z běžného cihelného bloku pro zateplovanou stěnu nebo 19 cm zdiva z bloku pro jednovrstvé zdivo. Záleží tedy na tom, o jakou cihlu jde – celou přepočtovou tabulku najdete výše. Lidová zkratka „1 cm polystyrenu je jako 80 cm cihly“ neplatí ani zdaleka.